Увага, зміна адреси! 01030, Київ, вул. Б. Хмельницького, 17/52 А, БЦ Леонардо, 6 поверх 044 234 11 00

Справа «Куликов та 17 інших проти України»: очікувати поновлення чи нового рішення Євросуду

Головна Блог Справа «Куликов та 17 інших проти України»: очікувати поновлення чи нового рішення Євросуду

Справа «Куликов та 17 інших проти України»: очікувати поновлення чи нового рішення Євросуду

20. 02. 2017

19 січня 2017 року Європейський суд виніс чергове рішення проти України у справі «Куликов та 17 інших проти України» (заява № 5114/09), в якому констатував, що звільнення 18 суддів у період з 2008 р. по 2013 р., було здійснено з порушенням прав, гарантованих Конвенцією.

Не було жодних сумнівів, що звільнення 18 суддів було здійсненне з порушенням Конвенції, інтрига полягала лише у тому, чи поновить Суд заявників на посадах як Олександра Волкова. Нагадаємо, що у 2013 році Євросуд за заявою колишнього (на той час) судді Верховного Суду України Олександра Волкова прийняв рішення на його користь та зобов’язав Україну поновити його на посаді.

Олександр Волков так і залишився винятком з правил. У справі  «Куликов та 17 інших проти України» Суд відмовився поновити заявників на посадах, ґрунтуючи своє рішення на такому поясненні:

«…в даний час в Україні проходить повноцінна судова реформа, яка включає в себе конституційні та подальші законодавчі зміни, а також зміни на інституційному рівні. На цьому тлі, Суд не в змозі оцінити на даний момент ефективність повторного відкриття внутрішніх процедур, якщо заявники подали б таке прохання. Однак, з огляду на межі і обставини скарг заявників, не можна зробити висновок, що зазначена суттєва зміна обставин робить відповідні внутрішні процедури prima facie (на рівні презумпції) даремними та безрезультатними. Таким чином, Суд не слідує підходу, застосованому у справі Олександра Волкова (там же, п. 208) щодо заходів індивідуального характеру і залишає без задоволення відповідне прохання заявників».

Отже, Суд дійшов висновку, що національне законодавство настільки суттєво змінилось, а судова реформа дійсно викликає надію, що суто теоретично у заявників є шанс на справедливий перегляд їхніх справ у національних судах.

Як на мене, такий висновок є результатом хорошої роботи Урядового уповноваженого та його Офісу.

Суд зробив однозначний висновок щодо суттєвого порушення прав заявників та необхідності перегляду їх справ, а отже рішення національних органів щодо звільнення заявників підлягають скасуванню.

Притягнення суддів до відповідальності за дії, що стали причиною їх звільнення, станом на сьогодні не можливе, адже з моменту дій, що інкримінувались їм як порушення присяги судді, минуло щонайменше 4 роки.

У той час, як дисциплінарне стягнення щодо суді може бути застосовано не пізніше 3 років з моменту вчинення ним проступку.

Подальший розвиток подій передбачає два варіанти: або заявники будуть поновлені на своїх посадах, і Україна підтвердить позитивні тенденції у судовій реформі, або ж вони повторно звернуться за таким рішенням до Євросуду, а Україна вчергове переконає Суд у тому, що будь-які засоби захисту прав людини у нас існують лише у теорії.

Назар Кульчицький

Зв'яжіться з нами з питання, яке Вас цікавить