Увага, зміна адреси! 01030, Київ, вул. Б. Хмельницького, 17/52 А, БЦ Леонардо, 6 поверх 044 234 11 00

Що робити під час обшуку? Топ-20 порад від юристів

Головна Блог Що робити під час обшуку? Топ-20 порад від юристів

Що робити під час обшуку? Топ-20 порад від юристів

07. 07. 2017

Прибули працівники правоохоронного органу з метою проведення обшуку.

 1. Зберігайте спокій та врівноваженість. Намагайтесь відноситься до слідчої дії, як до буденного питання. Це знадобиться для прийняття зважених та ефективних рішень, попередить допущення емоційних помилок.
 2. Вимагайте від службових осіб назвати своє ПІБ, посаду та пред’явити службові посвідчення: зафіксуйте данні (запишіть на аркуш паперу). Перевірте наявність в ухвалі прізвищ осіб, які збираються проводити обшук, як службових осіб, яким доручено проводити обшук. У разі відсутності – вимагайте надання постанови керівника органу досудового розслідування про створення групи слідчих/прокурорів (ч. 2 ст. 38, п. 1 ч. 2 ст. 39, ч. 1 ст. 236 КПК).
 3. У посадової особи, яка називає себе старшою (слідчий/прокурор) попросіть представити інших осіб присутніх під час обшуку, а саме спеціалістів, оперативних працівників, групу силового прикриття та надати для їх ідентифікації документи, які посвідчують їх особу та службові повноваження.
 4. Перевірте данні залучених понятих (ПІБ, місце проживання тощо): вимагайте надання документу, що посвідчує особу; зафіксуйте контактну інформацію. Все це знадобиться для подальшого виклику на допит в якості свідків та перевірки потенційної заінтересованості в результатах кримінального провадження чи роботи у правоохоронних органах (абз. 3-4  ч. 7 ст. 223 КПК).
 5. Повідомити, що ви бажаєте скористатись правовою допомогою адвоката (надати їм копію договору про правову допомогу) і попросити не розпочинати проведення обшуку до його прибуття. У тому разі, якщо слідчий/прокурор буде зазначати про те, що Ви не маєте право на адвоката, варто звернути їх увагу на положення п. 2 ч. 1 ст. 66 КПК України (право свідка на правову допомогу адвоката), п. 3 ч. 3 ст. 42 КПК України (право підозрюваного, обвинуваченого на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту) та практики Європейського суду у справі «Шабельник проти України» (рішення від 17.02.2009 року) Європейський суд постановив: право на правову допомогу виникає в момент, коли становище стає суттєво уразливим, навіть якщо особу офіційно не затримано в якості підозрюваного.
 6. Якщо з посадовими особами, які прийшли проводити обшук буде адвокат з центру безоплатної правової допомоги повідомити його та слідчого/прокурора, що ви відмовляєтесь від його послуг і надати адвокату копію договору (адвокат з центру по закону не має права брати участь у справі де є адвокат за договором).
 7. Якщо відмовляються чекати адвоката отримати до початку обшуку у особи, яка є старшою під час проведення обшуку копію ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку. Уважно перевірте текст на предмет відповідності фактичним даним (правильність адреси, прізвища особи у якої проводиться обшук, назва підприємства, код ЄДРПОУ у якої планується провести обшук, строк дії ухвали). У разі встановлення, що адреса в ухвалі на обшук відрізняється від фактичної адреси, адреса вказана помилково, зафіксувати вказаний факт у протоколі обшуку, повідомити слідчого/прокурора про вказаний факт, звернути на вказаний факт увагу понятих.
 8. Заявіть клопотання про застосування самими правоохоронцями технічних засобів фіксування обшуку,  фіксуйте отримання такого клопотання або відмову. Їх незастосування в такому випадку тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та недопустимість отриманих результатів (ч. ч. 1, 6 ст. 107 КПК). Але про намір використати технічні засоби фіксування обшуку за ініціативою самого слідчого учасники процесуальної дії мають бути попереджені заздалегідь (ч. 2 ст. 107 КПК).
 9. У разі відмови правоохоронців застосувати технічні засоби фіксування обшуку вмикайте відеокамеру, диктофон, організовуйте активне візуальне спостереження за діями правоохоронців, безперервно фіксуйте всі події будь-яким чином. Одразу пересилайте збережені файли онлайн довіреній особі, своєму адвокату, якщо він з якоїсь причини не знаходиться на обшуку, оскільки гаджети можуть бути згодом вилучені, а данні видалені. Організуйте таке спостереження іншими присутніми довіреними особами, які знаходяться під час обшуку. Під час виконання вказаних рекомендацій, звертайте увагу на загальну атмосферу, яка складається під час проведення обшуку, настрої та поведінку правоохоронців з метою недопущення провокування конфлікту та застосування до присутніх сили з боку працівників правоохоронних органів. Обов’язково звертайте увагу понятих на відмову правоохоронців застосувати технічні засоби фіксування слідчої дії та згодом робіть з цього приводу зауваження у протоколі обшуку.
 10. Особистий обшук може бути проведений лише за рішенням слідчого чи прокурора і якщо є достатні підстави вважати, що особа при собі переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. У разі проведення особистого обшуку за відсутності двох понятих або особою протилежної статі – зафіксуйте це порушення у протоколі (ст. 104, ч. 7 ст. 223, ч. 5 ст. 236 КПК).
 11. Вимагайте ввічливого спілкування та коректної поведінки, в свою чергу не допускайте образливого відношення до правоохоронців. В «соцмережах» та на «youtube» однаково неприязно виглядає відео істерично агресивної поведінки як слідчого/прокурора, так і особи у якої проводиться обшук.
 12. Слідкуйте за кожним рухом правоохоронців. Якщо вони розходяться по різним кабінетам (кімнатам) організовуйте одночасне візуальне спостереження за допомогою колег, родичів, сусідів.  Зауважте, що обшук має супроводжуватись не силовою підтримкою, а двома незаінтересованими понятими, які обидва мають бачити всі дії правоохоронців. Тому обшук має проводитись послідовно по черзі у кожному приміщенні, а не скрізь одночасно. Окрім того, особи, які його проводять та поняті постійно повинні перебувати разом.
 13. Виходячи із змісту та обсягу розшукуваних речей та документів відповідно до ухвали слідчого судді, – зважте, можливо вони наявні, а їх видача не складає великої труднощі та не нашкодить Вам і навпаки, усуне потенційно негативні наслідки проведення слідчої дії.
 14. Вимагайте складення протоколу та надання його Вам на ознайомлення. Уважно вивчить протокол після остаточного оформлення. Зверніть увагу на заповнення службовою особою всіх граф бланку, а також на включення до протоколу повного переліку вилучених документів, речей та їх детальний опис. Внесіть всі свої заяви, зауваження та доповнення до протоколу: інформацію про процесуальні порушення, вилучені речі (якщо вони чітко не описані), пошкоджене майно, нанесені тілесні ушкодження, недопуск адвоката, перебування понятих окремо від осіб, що проводили обшук тощо (ст. 104, ч. 8 ст. 236 КПК). ОБОВ’ЯЗКОВО вимагайте надання другого примірнику протоколу (ч. 9 ст. 236 КПК) , у випадку відмови зазначити це у протоколі.
 15. Не підписувати будь-які інші документи окрім протоколу обшуку.
 16. Під час проведення обшуку, після нього не відповідати на питання слідчого та не коментувати походження грошей, документів та інших предметів. Пам’ятайте, що у відповідності до положень ст. 63 Конституції України та ст. 18 КПК України Ви маєте право не відповідати на питання слідчого/прокурора та за це Ви не будете нести будь-якої відповідальності. Викликати Вас на допит слідчий/прокурор може у порядку визначеному ст. 135 КПК України за три дні до дня на який Ви повинні з’явитись за викликом (ч. 8 ст. 135 КПК України). Якщо після обшуку пропонують проїхати з ними на розмову повідомити, що прибудете до них з адвокатом, по повістці, яку вони Вам вручать.
 17. У тому разі, якщо слідчим/прокурором грубим чином порушуються Ваші права та законні інтереси під час проведення обшуку та правила проведення слідчої дії зазначені вище повідомляйте поліцію (спецлінія 102) телефоном або зробіть усне повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зокрема за ст. 162 «Порушення недоторканності житла» (незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них обшуку чи огляду). Якщо Ви не можете зробити цього під час проведення обшуку, зробіть це після закінчення його проведення. Обов’язково подайте за підслідністю до прокуратури (до початку дії Державного бюро розслідування) письмову заяву про вчинене кримінальне правопорушення в порядку 214 КПК, попередньо порадившись про це зі своїм адвокатом.
 18. Повідомте про події за відповідними телефонами «довіри» та «гарячої лінії»: Кабмін (0800507309), Національна поліція України (0800500202, (044) 254-91-02), ГПУ ((044) 200-76-24), НАБУ 0-800-503-200, МВС (044) 254-94-94, ДФС (сервіс “Пульс”(044) 284-00-07) тощо.
 19. Візьміть контактні данні сторонніх осіб, що стали очевидцями незаконних процесуальних дій, домовтесь про об’єктивні показання/пояснення.
 20. Даний алгоритм дій має дотримуватись усіма особами в чиїй присутності буде проводитись обшук.
Зв'яжіться з нами з питання, яке Вас цікавить