Увага, зміна адреси! 01030, Київ, вул. Б. Хмельницького, 17/52 А, БЦ Леонардо, 6 поверх 044 234 11 00

Росія закінчить тим, що виконає всі рішення ЄСПЛ та виплатить пеню за прострочення, – Назар Кульчицький

Головна Новини Росія закінчить тим, що виконає всі рішення ЄСПЛ та виплатить пеню за прострочення, – Назар Кульчицький

Росія закінчить тим, що виконає всі рішення ЄСПЛ та виплатить пеню за прострочення, – Назар Кульчицький

04. 12. 2015

Про це Голова адвокатського об’єднання заявив під час ефіру на Громадському радіо.

Так він прокоментував прийнятий 4 грудня Держдумою Росії закон, що дозволяє Конституційному суду РФ визнавати нездійсненними рішення міжнародних судів, і в першу чергу, Європейського суду з прав людини, у разі їх суперечності російської Конституції.

«Якщо брати з точки зору Європейського суду і Ради Європи, то ця заява не має ніякої юридичної сили і ніяким чином не може звільнити країну від обов’язку виконувати рішення Європейського суду», – наголосив колишній урядовий Уповноважений Європейського суду з прав людини (2013-2014 рр ) Назар Кульчицький.

Далі повний коментар:

Назар Кульчицький: Тільки Європейський суд у стані дійти висновку про наявність чи відсутність порушення Конвенції, а тільки Комітет міністрів має право здійснювати контроль за виконанням. Держава у праві вирішувати, в який спосіб виконувати те чи інше рішення і Комітет міністрів буде вирішувати, відповідає це рішення Європейському суду, чи не відповідає. Але держава не має права відмовитись від виконання рішення Європейського суду.

Більше того, не тільки такий закон нічого не дає, а навіть вихід країни з членства у Раді Європи, не звільняє її від обов’язку виконувати рішення, які були винесені на той момент, коли вона перебувала членом Ради Європи. Тому з юридичної точки зору це немає жодного значення. Як на мене, це просто політична заява.

Марія Зав’ялова: А з практичної точки зору? Які можуть бути наслідки?

Назар Кульчицький: Якщо зовсім далеко, то крайня міра – це фактично позбавлення членства в Раді Європи. Фактично, якщо ми говоримо про грошові компенсації, Європейський суд встановлює чітко строки виконання. І якщо держава не сплачує кошти в чітко встановлені строки, нараховується пеня за кожен день невиконання. Якщо ми говоримо крім фінансових санкцій, то мова йде тільки про політичну відповідальність. Це може були позбавлення парламентської делегаціях права голосу або, в принципі, може мати наслідком позбавлення країні членства в Раді Європи, але це все одно не звільняє від виконання.

Просто на практиці, якщо країна не член Ради Європи, то добитися виконання такого рішення неможливо. Питання в іншому – я думаю, абсурдною є сама ідея того, що Росія може захотіти вийти з Ради Європи, оскільки це серйозний майданчик, де вони зокрема можуть захищати свої інтереси і лобіювати їх. Станом на сьогодні тільки Білорусь не є членом Ради Європи.

І я думаю, якщо Росія не вирішить вдатися до відкритої повномасштабної війни, то вона за жодних обставин не захоче вийти з Ради Європи. Мені здається, це для внутрішнього вжитку. Просто показати, які ми серйозні: Путін сказав не будемо виконувати рішення, значить не будемо. Я думаю, що на практиці це закінчиться тим, що вони деякий час будуть грати такий спектакль, та все одно все закінчиться виконанням рішень з виплатою компенсацій і штрафних санкцій.

Марія Зав’ялова: Міністр юстиції України Павло Петренко заявив про 700 заявах, які були подані до Європейського суду з прав людини. Чи будуть якісь наслідки після ухвалення закону в Росії?

Назар Кульчицький: Фактично, стосовно можливості виконання цих рішень, враховуючи те, що до вирішення пройде ще досить великий проміжок часу, я думаю, що ситуація з демаршами Росії проясниться. І все більш-менш стане зрозуміло, стане на свої місця.

Кошти будуть виплачуватися в євро, на ці суми буде нараховуватись пеня за кожен день невиконання, я думаю, воно відшкодує певні незручності, які будуть спричинені затягуванням виконання рішень. Тому що на практиці держави можуть роками не виконувати рішення в частині виправлення недоліків системи. Але з коштами ситуація дуже проста.

Марія Зав’ялова: Що потрібно робити Україні? Яка повинна бути політика країни в умовах обмежених ресурсів?

Назар Кульчицький: Я думаю, що основне, що Україна повинна робити – підтримувати своїх громадян у боротьбі за пошуки правди. Насправді,  приватній особі дуже важко довести вину іншої держави. В даному випадку ми говоримо про дії невизнаних Росією угруповань.

Фактично, у кожному випадку треба доводити, що в наслідок дій саме цих формувань було завдано шкоди особі, порушені її права. Відповідно, відповідальність за дії цих осіб несе Росія. Україна повинна максимально допомагати з доказовою базою людям.

Я згоден з тим, що скарги приватних осіб розглядаються швидше. Але кожній конкретній особі важче довести присутність російського контингенту та їхніх найманців. Важливо, щоб військова розвідка, армія надавали відомості про час, місце перебування, активні бойові дії.

Джерело

Зв'яжіться з нами з питання, яке Вас цікавить